honda jazz

Japonya'da 2001 yılı basında Fit adıyla yollara çıktıktan sonra uzun zaman 6 aylık bekleme süresiyle satılan Jazz, aynı yılın eylül ayında Avrupa'da da satışa sunuldu. Japonya'da 2002 yılını 250 bin adedi aşan satışıyla ülkenin en çok satılan modeli olarak tamamlayan Jazz, Honda'yı küçük sınıfta her zamankinden daha iddialı hale getirdi. Türkiye'ye ilk olarak 2002 yazında ithal edilen otomobil, halen sadece 1.4 litre 83 HP'lik i-DSI motorla satılıyor. Manuel şanzımanın yanı sıra 7 ileri vitesli manuel şanzıman olarak da kullanılabilen CVT otomatik şanzımanın da alınabildiği otomobil, diğer Honda modelleri gibi 3 yıl/100 bin km garantiyle satılıyor.

Karoser, iç mekan

Jazz, Japon üreticinin Global Small Platform (global küçük platform) üzerinde, yenilik, gelişim ve entegre yapıyı temsil eden Zenshin tasarım anlayışıyla geliştirdiği bir model. Modern ve dinamik tasarım özelliklerine sahip olan Jazz, firmanın Suzuka tesislerinde üretiliyor. Honda Jazz'ın CVT otomatik şanzımanlı versiyonunu dışardan bakıldığında manuel vitesli versiyondan ayıran herhangi bir ibare yer almıyor. Kısa burunlu ve sportif tasarıma sahip olan otomobilin iç mekan kullanışlılık özellikleriyse sınıfını aşıp kompakt sınıftaki ağabeylerine meydan okuyacak kadar etkileyici. "Dışı B (küçük sınıf), içi C (kompakt sınıf) sınıfı" olarak nitelenen Jazz, 2450 mm'lik aks mesafesiyle küçük görünen kabininde büyük bir dünya sunuyor. Üstelik bu dünya değişken özellikleriyle farklı kullanım amaçlarına göre şekillendirilebiliyor. Kokpit ve kapı içi gibi bölümlerde tüm kullanışlılık özelliklerine fazlasıyla sahip olan Jazz, "koltuk oyunları"yla daha da öne çıkıyor. Civic ve CR-V gibi düz zemine sahip olan Jazz'ın ön ve arka koltukları yatırılıp katlanarak değişik kullanım özelliklerine uyarlanabiliyor. Arka koltukları geleneksel yöntemle birbirinden bağımsız olarak yatırılabilen otomobilde istenildiğinde sırtlıklar yatırılmadan sadece minderler sırtlığa doğru da katlanabiliyor. Bu durumda aracın içindeki kullanım alanı yüksekliği 1300 mm'ye ulaşıyor. Karalıkları çıkartmadan yatırılabilen koltukların üzerinde bu durumda 1740 mm uzunluğunda düz zemin oluşuyor. Eğer ön yolcu koltuğu da öne doğru kaydırılırsa bu mesafe 2400 mm'yi buluyor. Ülkemize ithal edilen ilk partisi sonradan monte edilen kullanışsız bir radyo-teyple donatılan Jazz'da artık kokpite entegre edilmiş ve son derece kullanışlı bir müzik sistemi yer alıyor. Otomatik şanzımanlı versiyonda manuel versiyondan farklı olarak radyo-CD çalar sunuluyor. Otomobilin 380 litrelik bagaj hacmi, kompakt sınıf hatchbackleri aratmayacak kadar geniş. Yükleme eşiği yerden 62 cm Yükseklikte olan bagajın kullanımı çok pratik.

Motor, perfomans
Japonya'da 1.2 litre 78 HP'lik bir motor seçeneği daha bulunan Jazz, ülkemize sadece 1.4 litre 83 HP'lik motorla ithal ediliyor. Manuel ve CVT otomatik şanzımanlı versiyonda aynı motorun güç ürettiği Jazz, kullanım karakteriyle her iki modelde de pratik şehir içi kullanımının hedeflendiğini gösteriyor. Gücünü ilk olarak Honda'nın hibrid modeli Insight için geliştirilmiş olan i-DSI Serisi (intelligent-Dual Sequential Ignition/akıllı sıralı ateşleme) motordan alan otomobil, canlı kullanım özellikleriyle dikkat çekiyor. Alfa Romeo'nun Twin Spark motorlarında olduğu gibi silindir sırası basına çift bujili olan motorun i-DSI işletim sistemi, bujilerin ateşleme zamanlamasını motorun hızı ve devrine göre ayarlayarak ideal çalışma karakteri sağlıyor. Her bir silindirde karşılıklı yerleştirilmiş olan bujiler, arka arkaya ateşlenirken helezonik tasarımlı yanma odası tasarımı, ateşlemenin ardından hava-yakıt karışımının etkili ve hızlı yayılmasını destekliyor. Kolayca devirlenen motor, direksiyondaki düğmelerle kumanda edilebilen CVT şanzımanla uyum içinde çalışarak Jazz'ın akıcı sürüş özellikleri sergilemesini sağlıyor. Sürekli değişken oranlı CVT şanzıman, vites kolu D pozisyonundayken otomatik şanzıman olarak görev yapıyor. Vites yolu üzerindeki S modu seçildiğindeyse sistem daha üst devirlerde ve daha hızlı vites değiştirerek sportif kullanım moduna geçtiğini belli ediyor. CVT şanzımanın geçişleri kayıpsız, hızlı ve sarsıntısız. Sistemin 7 ileri vitesli manuel moduysa direksiyon üzerindeki düğmeye basılarak devreye sokuluyor. Bu düğmeye basıldığında gösterge tablosunda manuel moduna geçildiğini gösteren "M" sembolü çıkıyor ve kullanılan vites de görüntüye geliyor. Performans değerleri çok etkileyici olmamakla beraber otomobilin akıcı karaktere sahip olduğu kolayca hissedilebiliyor. Düşük tork değeri nedeniyle dik yokuşlarda nefessiz kalabilen otomobil, buna karşılık son hızına ulaşmakta zorluk çıkartmıyor. CVT şanzımanı direksiyon simidi üzerinden kullanmak gerçekten çok kolay. Ama 7 kademenin biraz abartılı olduğu fark ediliyor. Çünkü beş, altı ve yedinci viteslerin oranları birbirine çok yakın olduğundan çoğu zaman yedinci vitese kadar çıkmak gereksiz gibi hissediliyor. Üst düzeydeki ralli otomobilleri gibi 7 vitese sahip olmak bazıları için iştah kabartıcı olabilir. CVT şanzımanın otomatik modunda kullandığı oranın yedinci vitesten daha uzun olması, asıl ekonomik kullanımın otomatik modda yakalanabileceğini gösteriyor. Test süresince 100 km'de 6.7 litre yakıt tüketen araç, 42 litrelik deposuyla 628 km'lik menzile ulaşabiliyor.

Kullanım, konfor
Jazz CVT'nin sürüş dinamikleri oldukça güvenli ve rafine. CVT'nin kesintisizliğiyle keyifli sürüşler sağlayabilen otomobil, 185/55 R 15 ebatlı lastiklerin kullanılmasıyla konfordan biraz ödün veriyor. Japon otomobillerine göre kabine oldukça az sızmasına karşın duyulan lastik sesinin nedeni de yine Jazz gibi bir otomobil için gereğinden büyük ebatlı lastikler. Düşük yanaklı lastikler ve büyük jantlar konforu 175/65 R14 ebatlı lastiklere sahip manuel kardeşine göre azaltırken buna karşılık stabiliteyi artırıyor. Virajları kararlılıkla dönen Jazz CVT, hızlı vites değişimleri sunabilmesi sayesinde viraj içindeki vites değiştirmelerde stabilitenin bozulmasını engelleyebiliyor. Yine bu düğmelerle motor kompresyonundan yararlanarak yavaşlama desteği almak da mümkün. Ancak direksiyon simidi ideal pozisyonda tutulduğunda, vites değiştirme düğmeleri biraz aşağıda kalıyor. Fren ölçümlerinde 100 km/s hızda saptadığımız 39 metrelik duruş mesafesi sınıfına göre çok başarılı. Fren sistemi çabuk ısındığının sinyallerini vermesine rağmen arka arkaya yapılan frenlerde duruş mesafesinin l metre kadar artması yeterince güvenli olduğunu gösteriyor.

Kaynak: www.arabam.ekolay.net/ 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !